Prezentare brevete clasice

Brevetele clasice organizate de Randonneurs Romania si omologate de AUDAX CLUB PARISIEN

Brevet de Randonneurs Mondiaux (BRM) – reprezinta trasee cu distante fixe, parcurse de ciclisti intr-un timp limita stabilit. Omologarea traseelor si a rezultatelor obtinute de ciclisti, precum si coordonarea intregii activitati de organizare a acestor ture ale ciclismului de anduranta, denumite brevete, este realizata la nivel mondial de catre Audax Club Parisien (ACP). Organizarea și desfășurarea acestor brevete ale ciclismului de anduranță se realizează după Regulamentul și Regulile elaborate de către Audax Club Parisien. Sezonul luat in calcul pentru parcurgerea brevetelor este stabilit de la 1 noiembrie pana la 31 octombrie anul urmator.

In Romania, brevetele clasice, respectiv cele de 200, 300, 400, 600 si 1000 de km, sunt organizate de catre Randonneurs Romania (conform unui calendar stabilit si anuntat catre clubul francez):

– la Bucuresti, prin Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania – reprezentantul national (in asociere cu Iulian Ene) al Audax Club Parisien in tara noastra;

– prin organizatorii locali la Arad, Cluj Napoca, Constanta, Craiova, Hunedoara si Iasi.

Dupa parcurgerea fiecarui traseu omologat in timpul limita stabilit, fiecare ciclist primeste un certificat de brevetare oferit de Audax Club Parisien, inregistrat in baza de date unica la nivel mondial, cronologic incepand cu anul 1921. Optional, ciclistii brevetati pot opta pentru achizitionarea medaliei aferente fiecarui brevet, realizata de catre clubul francez.

Brevetul clasic de 200 de km (BRM 200) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 200 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 13,5 ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 300 de km (BRM 300) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 300 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 20 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 400 de km (BRM 400) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 400 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 27 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 600 de km (BRM 300) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 600 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 40 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 1000 de km (BRM 100) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 1000 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 75 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Pe langa fiecare certificat de brevetare (brevet) oferit de Audax Club Parisien pentru turele de 200, 300, 400, 600 si 1000 de km, mai exista urmatoarele distinctii pe care ciclistii de anduranta le pot obtine in urma parcurgerii acestora:

1. a) Super Randonneur – titlu si certificat de brevetare oferit de Audax Club Parisien ciclistilor care, in acelasi sezon, au obtinut certificatele de brevetare pentru seria de brevete clasice: BRM 200, BRM 300, BRM 400 si BRM 600. Optional, ciclistii pot opta pentru achizitionarea medaliei aferenta titlului de Super Randonneur, realizata de catre clubul francez.
  2. b) AV Ultra Randonneur Romania – titlul si trofeu oferit de Randonneur Romania si Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania ciclistilor care, in acelasi an, au obtinut certificatele de brevetare pentru toate cele 5 brevete clasice: BRM 200, BRM 300, BRM 400, BRM 600, BRM 1000, desfasurate la Bucuresti. In anii in care in locul brevetului clasic BRM 1000 este organizat super brevetul BRM 1200+, acesta din urma este luat in calcul ca al 5-lea brevet necesar pentru obtinerea titlului.

Toate aceste brevete clasice sunt necesare pentru obtinerea titlurilor de Randonneur 5000 si Randonneur 10000.

Brevetul clasic de 200 de km (BRM200) – brevetul obtinuit de un ciclist dupa parcurgerea in maximum 13,5 ore a unui traseu omologat de 200 de km.

Brevetul clasic de 300 de km (BRM300) – brevetul obtinuit de un ciclist dupa parcurgerea in maximum 20 de ore a unui traseu omologat de 300 de km.

Brevetul clasic de 400 de km (BRM400) – brevetul obtinuit de un ciclist dupa parcurgerea in maximum 27 de ore a unui traseu omologat de 400 de km.

Brevetul clasic de 600 de km (BRM600) – brevetul obtinuit de un ciclist dupa parcurgerea in maximum 40 de ore a unui traseu omologat de 600 de km.

Super Randonneur – titlul oferit de ACP ciclistului care, in acelasi an, a obtinut certificatele de brevetare pentru cele 4 brevete clasice: BRM200, BRM300, BRM400 si BRM600. Optional, ciclistul brevetat poate opta pentru achizitionarea medaliei aferenta titlului de Super Randonneur, realizata de catre ACP.

Brevetul clasic de 1000 de km ((BRM1000) – brevetul obtinut de ciclist dupa parcurgerea in maximum 75 de ore a unui traseu omologat de 1000 de km.

AV Ultra Randonneur Romania – trofeul oferit de RANDONNEUR ROMANIA si Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania ciclistului care, in acelasi an, a obtinut certificatele de brevetare pentru toate cele 5 brevete clasice: BRM200, BRM300, BRM400, BRM600, BRM1000, desfasurate la Bucuresti. In anii in care in locul brevetului BRM1000 se organizeaza brevetul BRM1200+, acesta din urma este luat in calcul ca al 5-lea brevet necesar pentru obtinerea titlului.

Toate aceste brevete clasice sunt necesare pentru obtinerea titlurilor de RANDONNEUR 5000 so 10000.