Stiri BRM1440

Noutati BRM1440 - Drumul Dunarii

20 August 2018

Prima editie a ”Drumului Dunarii Randonneur”, care a avut loc in perioada 10-15 august 2018, a adunat la start 60 de ciclisti de anduranta, dintre care 51 (85%) au reusit sa termine cei 1440 de km in timpul limita, obtinand timp de omologare pentru brevetul din seria 1200+ (rezultatele inregistrate pot fi vizualizate aici – link). La organizarea acestui cel mai mare eveniment al ciclismului de anduranta desfasurat vreodata in Romania, alaturi de organizatorii Randonneurs Romania si Adevaratii VeloPrieteni, si-au oferit sprijinul urmatorii parteneri: Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti, Asociatia Eastern Danube Convention & Visitors Bureau, Directia pentru Tineret si Sport Giurgiu, Clubul Sportiv Municipal Giurgiu, Crucea Rosie Giurgiu, Restaurantul La Partid Lehliu-Gara, Scoala Generala nr. 4 din Turnu Magurele, Primaria Orasului Dabuleni, ISU Dolj Oltenia, Colegiul Tehnic Dierna din Orsova, Primaria Moldova Noua, Colegiul Tehnologic Mihai Novac si Liceul Teoretic “General Dragalina”, ambele din Oravita, Primaria Oravita, benzinariile Lukoil din Cuza Voda, Oltenita, Calafat si Alexandria, benzinaria Petrom din Moldova Veche, benzinaria RO din Halanga, Apa Nova Bucuresti SA, firma de marketing si publicitate Caspro din Focsani, producatorul de echipament pentru ciclisti Bellotto, magazinul de biciclete Drag Bicycles din Bucuresti, Jerry’s Pizza, magazinul DEDEMAN si partenerii media Radio Romania Actualitati, Radio Guerrilla si FreeriderPunctRo.

De asemenea, la desfasurarea evenimentului si-au adus contributia numerosi voluntari in punctele de control de la Bucuresti, Giurgiu, Turnu Magurele, Dabuleni, Orsova si Oravita, care timp de 5 zile si 5 nopti au fost la datorie.

Le multumim foarte mult pentru tot sprijinul acordat partenenerilor si voluntarilor nostri!

2 August 2018

Randonneurs România, Adevărații VeloPrieteni și revista Freerider, te invită să câștigi una din cele două înscrieri gratutie la BRM 1440 – Drumul Dunării Randonneur – Danube Road Randonneur! Mai multe detalii sunt disponibile in articolul scris de Freerider pe care il poti gasi aici.

26 Iunie 2018

Perioada de inscrieri este deschisa pana la data de 20 Iulie. (confirmarea ocupării locului constă în efectuarea plății în totalitate a taxei de participare; în caz de retragere, pe timpul perioadei de înregistrare, se returneaza 50% din valoarea taxei, iar, după data de 20 iulie, orice retragere se realizează doar prin transferul taxei către alt participant sau fără returnarea taxei)

Inscrierea se poate realiza prin completarea formularului:

22 Iunie 2018

Cateva sfaturi utile pentru cei interesati sa participe la ultra-brevetul BRM 1440 Drumul Dunarii Randonneur pot fi gasite aici.

05 Mai 2018

Incepand cu data de 5 mai 2018 au loc preinscrierile pentru ultra-brevetul BRM1200+, Drumul Dunarii Randonneur.

Pentru acest eveniment al ciclismului de anduranta, organizat in premiera in Romania, exista un numar limitat de participant (100 de locuri), iar participant trebuie sa indeplineasca urmatoarele criterii de calificare:

– fie obtinerea titlului de Super Randonneur in perioada 2016-2018;

– fie obtinerea unui brevet de 1000 km sau 1200+ km in perioada 2016-2018;

– fie obtinerea unei serii complete de brevete clasice (200-300-400-600 km) in perioada 2017-2018, cu conditia ca brevetul de 600 de km sa fie parcurs in anul 2018.

Preinscrierea se poate realiza pana cel tarziu in data de 31 mai 2018 si presupune inclusive efectuarea platii unui avans de 25% (140 de lei sau 30 euro) din taxa de participare totala (550 de lei sau 120 euro), nereturnabil in cazul renuntarii la participare.

Preinscrierea se realizeaza prin completarea formularului:

urmata de plata avansului in conturile Asociatiei Adevaratii VeloPrieteni IBAN: RO02 RNCB 0085 1536 8704 0001 (LEI) sau in contul IBAN: RO45RNCB0085153687040003  (EURO).

Preinscrierile care nu vor fi confirmate de efectuarea platii pana la data de 31 mai vor fi anulate.

Inscrierile vor incepe in data de 10 iunie.

Membrii Clubului Randonneurs Romania beneficiaza de 10% discount din taxa de participare (495 lei) si prioritate la inscriere, incepand cu data de 6 iunie.