Prezentare Super Randonnée

Super Randonnée Romania

SUPER RANDONNÉE este o tura de anduranta permanenta, parcursa la initiativa participantului. Participantul isi alege data si ora de start, modul in care se organizeaza, cum isi pregateste bagajul si lucurile considerate necesare pentru parcurgerea acesteia, modul in care isi gestioneaza timpul, daca doarme la hotel, intr-un sac de dormit sau deloc. In ceea ce priveste propria organizare, participantii nu au nicio alta obligatie decat de a parcurge traseul in limita maxima de timp, in functie de optiunea aleasa (RANDONNEUR sau TURISTIC) si fara sprijinul unui vehicul sau alt sprijin extern.

Fiecare participant este responsabil pentru validarea trecerii punctului de control, prin evidentierea acestui lucru pe brevet-card si prin realizarea fotografiei corespunzator cu indicatiile trimise de organizator. Pe scurt, participantul trebuie sa se descurce singur in orice situatie, fiind pe cont propriu. Spiritul SUPER RANDONNÉE se bazeaza pe libertatea si maturitatea participantilor.

SUPER RANDONNÉE sunt ture de sine statatoare, care sunt organizate, verificate si validate de catre Audax Club Parisien, prin reprezentantii acestei organizatii la nivel mondial (Sophie Matter) si national (Iulian Ene in asociere cu Asociatia Adevaratii VeloPrieteni pentru Romania). Acestea se desfasoara in zone montane pentru obtinerea diferentei de nivel obligatorii ce le defineste. Lungimea traseului este de aproximativ 600 km (maximum 619 km) cu o diferenta de nivel de peste 10.000 de metri.

In prezent, turele SUPER RANDONNÉES se pot parcurge in 22 de tari: Australia, Austria, Belgia, Brazilia, Bulgaria, Canada, Croatia, Franta, Germania, Grecia, Israel, Italia, Japonia, Norvegia, Portugalia, Romania, Rusia, Slovenia, Spania, SUA, Taiwan si Ucraina.

Incepand cu anul 2017, Romania, prin traseul omologat de catre Audax Club Parisien, Romanian TransCarpathians Epic, s-a alaturat celorlalte 21 de tari deja prezente in lista SR la nivel mondial. Mai mult, incepand cu anul 2018, in Romania sunt omologate doua trasee Super Randonnées, cel de-al doilea fiind Legendary Long Valley.

Inscrierea unui ciclist se realizeaza prin completarea unui formular online, iar aceasta este validata doar dupa efectuarea platii taxei de participare.

Taxa de participare: 50 de lei (platita fie prin transfer, fie prin depunere in contul: Asociatia Adevaratii Veloprieteni, Aleea Barajul Sadului nr. 5A, sector 3, Bucuresti, CIF: 34299978, IBAN: RO02 RNCB 0085 1536 8704 0001, BCR Bucuresti). Confirmarea platii se face pe adresa de email: RR@adevaratiiveloprieteni.ro.

Membrii clubului Randonneurs Romania beneficiaza de discount de 20% (40 de lei).