Prezentare RoRRtY

Romanian Randonneur Round the Year (RoRRtY)

Romanian Randonneur Round the Year (RoRRtY) este titlul oferit de Randonneurs Romania ciclistului care parcurge in fiecare luna cel putin un brevet de minimum 200 de km, timp de 12 luni consecutiv.

I. Conditii de calificare

1. Ciclistul trebuie sa fie membru al Randonneurs Romania (prin plata taxei de participare, fiecare ciclist devine membru temporar al Randonneurs Romania pe timpul parcurgerii brevetelor din seria Romanian Randonneur Round the Year).
  2. Brevetele trebuie sa fie omologate de Audax Club Parisien sau de Randonneurs Mondiaux.
  3. Brevetele pot fi parcurse in orice tara, dar cel putin 8 dintre brevete trebuie sa fie organizate de Randonneurs Romania.
  4. In Romania, pe langa seria de brevete clasice (200-300-400-600-1000 km), Fleche Romania, Super Randonnee (tura parcursa in regim Randonneur), BRM1200+, in cele 12 luni, mai poate fi parcurs brevetul special de 200 de km omologat de catre Audax Club Parisien.
  5. Seria brevetelor poate incepe in orice luna a anului si trebuie sa dureze 12 luni consecutive.
  6. Data de start a unui brevet este cea care se ia in calcul la contorizarea unui brevet pentru o anumita luna (ex. daca un brevet are startul pe 31 iulie si este finalizat pe 2 august, acesta este luat in calcul pentru luna iulie).
  7. Orice luna de pauza presupune reluarea seriei de la inceput pentru a fi omologata in vederea obtinerii titlului Romanian Randonneur Round the Year.

II. Procedura de inscriere si participare

Pentru brevetele clasice, prevazute in calendarul BRM, inscrierea si omologarea se realizeaza conform precizarilor din descrierea evenimentelor organizate de Randonneurs Romania.

Pentru omologarea parcurgerii traseului brevetului special:

a) este necesara inscrierea pentru obtinerea titlului Romanian Randonneur Round the Year;

b) dupa inscriere si dupa confirmarea taxei de participare, fiecare ciclist va primi documentatia necesara pe email, inclusiv declaratia de participare pe propria raspundere, pe care o va completa electronic, o va printa si o va semna, urmand fie sa o predea la primirea documentelor, fie sa o scaneze / fotografieze si sa o trimita prin email;

c) fiecare ciclist inscris va primi un brevet-card anual, foile de parcurs ale traseelor, un set al fotografiilor model din punctele de control si un frame-badge (care va fi pus pe cadrul bicicletei);

d) fiecare ciclist alege cand doreste sa parcurga brevetul special, validarea trecerii prin punctele de control, inclusiv startul si sosirea, realizandu-se prin fotografierea bicicletei in punctele de control / obtinerea unui bon fiscal din punctele de control de pe traseu mentionate de organizator si completarea brevet-cardului cu orele trecerii prin aceste puncte de control;

e) dupa finalizarea brevetului special, ciclistul trebuie sa transmita prin email fotografiile din punctele de control / ale bonurilor fiscale si fotografiile brevet-cardului completat (fata-verso).

III. Procedura de obtinere a titlului Romanian Randonneur Round the Year

Dupa parcurgerea brevetului din cea de-a 12-a luna consecutiva, ciclistul completeaza formularul de solicitare a titlului Romanian Randonneur Round the Year.

IV. Certificatul de brevetare si medalia

Certificatul de brevetare si medalia vor fi oferite in prima luna ianuarie, care urmeaza dupa finalizarea seriei de 12 luni consecutive.

Pretul medaliei pentru RoRRtY: 30 de lei (platita la solicitarea titlului). Pentru membrii clubului Randonneurs Romania, pretul medaliei este de 24 de lei (discount de 20%).

V. Taxa de participare

100 de lei (contine taxa de membru temporar al Randonneurs Romania pe timpul parcurgerii brevetelor din seria Romanian Randonneur Round the Year, costul printurilor, frame-badge-ul, omologarile celor 12 brevete de catre Audax Club Parisien, certificatul de brevetare oferit pentru obtinerea titlului, cheltuielile organizatorice – recunoasterea traseelor, omologarea traseelor de catre Audax Club Parisien), platita prin transfer bancar in contul Asociatiei Adevaratii Veloprieteni Romania (adresa Aleea Barajul Sadului nr. 5A, sector 3, Bucuresti, CIF: 34299978): IBAN RO02 RNCB 0085 1536 8704 0001, BCR Bucuresti.

Taxa pentru membrii clubului Randonneurs Romania este de 80 de lei (cu 20% discount).

VI. Alte titluri

1. Super Romanian Randonneur Round the Year (Super RoRRtY) – titlul acordat ciclistilor care finalizează 5 serii RoRRtY.
  2. Ultra Romanian Randonneur Round the Year (Ultra RoRRtY) – titlul acordat ciclistilor care finalizeaza 10 serii RoRRtY.

Observatie: Aceste serii pot fi consecutive, simultane (intr-o luna pot fi realizate mai multe brevete de minimum 200 de km) sau dupa o pauza oricat de lunga. Pentru fiecare alta serie se plateste o noua taxa de participare (in cazul seriilor realizate simultan sau in cazul unei serii reluate de la inceput, taxa de participare este de 50 de lei).

Pretul medaliei de Super RoRRtY: 30 de lei (platita la solicitarea titlului, dupa completarea a 5 serii RoRRtY). Pentru membrii clubului Randonneurs Romania, pretul medaliei este de 24 de lei (discount de 20%).

Pretul medaliei de Ultra RoRRTY: 30 de lei (platita la solicitarea titlului, dupa completarea a 10 serii RoRRtY). Pentru membrii clubului Randonneurs Romania, pretul medaliei este de 24 de lei (discount de 20%)

VII. Regulament

Pe timpul desfasurarii brevetelor din cadrul seriei RoRRtY, ciclistii trebuie sa respecte prevederile Regulamentului pentru desfasurarea brevetelor clasice BRM, cu exceptia acelor prevederi legate strict de modalitatea de evidentiere a trecerii prin punctele de control, care sunt specifice brevetelor permanente (punctul II, 2, d).