Prezentare GFR

GRAN FONDO ROMANIA (GFR)

- brevete populare ciclism de anduranta -

Pagina de Facebook a evenimentului: https://www.facebook.com/GranFondoRomania

Brevetul popular este un brevet organizat de Randonneurs Romania, sub denumirea de GRAN FONDO ROMANIA (GFR), destinat tuturor biciclistilor, indiferent de nivelul de experienta si pregatire, cu o lungime mai mica decat a brevetelor clasice, parcurs cu o viteza mai mica decat in cazul celorlalte, avand scopul atat al obtinerii experientei pentru a participa la brevetele clasice, cat si a promovarii fenomenului ciclismului de anduranta in randul intregii comunitati de biciclisti.

Aceste brevete se desfasoara cu respectarea prevederilor Regulamentului GFR.

In prezent, sunt organizate 4 brevete populare pe distantele de 50 km, 75 km, 100 km si 150 km (GFR050, GFR075, GFR100 si GFR150), pentru care, daca sunt parcurse in acelasi sezon, ciclistul obtine titlul de Super GRandonneur. De asemenea, sunt organizate si 2 ultra-brevete populare pe distantele de 250 km si 300+ km (GFR250 si GFR300+), iar, la parcurgerea a cel putin unuia dintre acestea, impreuna cu seria celor 4 brevete populare, ciclistul obtine titlul de Ultra GRandonneur. Traseele brevetelor popualre, pentru a fi obtinute certificatele de brevetare, trebuie parcurse cu viteza medie minima de 12,5 km/h (calculata cu tot cu pauze).

In prezent, brevetele populare sunt organizate la Bucuresti, de catre Randonneurs Romania, la Miercurea Ciuc, de catre reprezentantul regional, Ionut Catalin Bogdan (Randonneurs Miercurea Ciuc), la Cluj Napoca, de catre reprezentantul regional, Gheorghita Iacob, vicepresedintele Asociatiei Club Sportiv Napoca Cycling Plus PDG, la Arad, de catre reprezentantul regional, Raul Mocuta, vicepresedintele Asociatiei Sport Club Racing Bike Pro, la Iasi, de catre reprezentantul regional, Paul Popa (Iasi Club de Biciclete) si la Suceava, de catre reprezentantul regional, Alexandru Gulimas (Asociatia Paradox). Detalii despre calendarul organizarii brevetelor populare pot fi aflate de pe pagina de Facebook a evenimentelor Gran Fondo Romania: https://www.facebook.com/GranFondoRomania, dar si de pe site-ul Randonneurs Romania: https://randonneurs.ro/calendar-evenimente.

Adresa de email pentru derularea corespondentei necesare intre organizator si participanti este: gfr@adevaratiiveloprieteni.ro

Ciclistii care vor obtine certificatele de brevetare pentru toate cele patru brevete populare in acelasi sezon vor primi diploma pentru titlul Super GRandonneur, si, optional, pot solicita medalia aferenta. Ciclistii care vor obtine in acelasi sezon certificatele de brevetare pentru toate cele patru brevete populare, plus cel putin pentru un ultra-brevetul popular, vor primi si diploma pentru titlul Ultra GRandonneur, si, optional, pot solicita medalia aferenta.

Rezultatele acestor brevete populare sunt omologate de catre Randonneurs Romania, iar certificatele de brevetare, diplomele si medaliile pentru titlurile Super GRandonneur si Ultra GRandonneur sunt oferite in cadrul unei festivitati de premiere organizate la sfarsitul fiecarui an (sezon) sau transmise ulterior ciclistilor care nu au putut participa la festivitate.

Cele patru brevete populare si cele doua ultra-brevete populare sunt luate in calcul pentru seria GRandonneur Round the Year (GRRtY) si pentru titlurile GRandonn’OR, Randonneur of the Year, GRandonneur 500, GRandonneur 1000, GRandonneur 2500 si GRandonneur 10000.

Actualizare: 24 decembrie 2022